Najczęściej zadawane pytania dotyczące PrEP

Czym jest PrEP? 

PrEP oznacza profilaktykę przedekspozycyjną zakażenia HIV. Jest to sposób na uniknięcie zakażenia HIV poprzez przyjmowanie tabletek na bieżąco przed seksem i kontynuowanie po seksie. Są one przyjmowane przez osobę niezarażoną wirusem HIV w celu profilaktycznym. Tabletka PrEP jest lekiem przeciwretrowirusowym – tym samym rodzajem tabletek co te przyjmowane przez osoby już zakażone wirusem HIV, w celu leczenia HIV. 

Co obejmuje PrEP? 

PrEP jest najczęściej przyjmowany raz dziennie. Pigułka ta jest kombinacją dwóch leków – tenofowiru i emtrycytabiny. Jest to ten sam rodzaj tabletek, co te powszechnie przyjmowane przez osoby zarażone wirusem HIV jako leczenie HIV. Badania wykazały, że PrEP działa najlepiej, gdy jest stosowany regularnie. Zapewnia to, że poziom leku we krwi jest wystarczająco wysoki, aby stanowić ochronę przeciwko HIV. 

Czy PrEP trzeba brać codziennie? 

Ostatnie badania miały na celu ustalić, czy PrEP może działać przyjmowany doustnie mniej regularnie, zwłaszcza przed i wkrótce po stosunku. Taki sposób przyjmowania PrEP mógłby być bardziej popularny wśród osób, które dokładnie planują kontakty seksualne. Wielu badaczy wirusa HIV uważa, że nadal istnieją pytania dotyczące codziennego przyjmowania PrEP, na które należy poznać odpowiedź. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat codziennego i niecodziennego przyjmowania PrEP. 

W jaki sposób działa PrEP? 

Jeżeli osoba przyjmująca PrEP jest narażona na zakażenie wirusem HIV, lek PrEP, który przyjęła, zapobiega wnikaniu HIV do komórek organizmu oraz jego replikacji. To zatrzymuje HIV przed osiadaniem w organizmie i zarażeniem się wirusem HIV przez osobę przyjmującą PrEP. 

Jak szybko działa PrEP? 

Badania dowodzą, że PrEP trzeba brać codziennie przez 4-7 dni, aby we krwi i odbytnicy osiągnąć poziom ochronny. Trwa to dłużej w przypadku uzyskania poziomu ochronnego w pochwie i szyjce macicy – wtedy należy przyjmować  PrEP codziennie przez trzy tygodnie, aby zaczął on działać. 

Czy PrEP jest skutecznym lekiem? 

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Badania przeprowadzone na świecie wykazują, że codzienne doustne przyjmowanie PrEP jest wysoce skuteczne. Badanie iPREX wykazało, że lek jest najbardziej efektywny, kiedy zostaje przyjmowany codziennie. Dokument informacyjny strony internetowej Aidsmap zawiera doskonały przegląd badań PrEP. 

Czy występują skutki uboczne? 

U większości ludzi przyjmujących PrEP nie występują skutki uboczne. Natomiast, kiedy wystąpią, to mają tendencję do samodzielnego odejścia w ciągu kilku tygodni. Skutki uboczne mogą obejmować problemy żołądkowe, bóle głowy lub zmęczenie. W badaniu PROUD uczestnicy zgłosili kilka efektów ubocznych i prawie wszyscy, którzy zaprzestali używania PrEP z tych powodów, byli w stanie ponownie zacząć go przyjmować. 

 

Czy PrEP różni się od PEP? 

PrEP różni się od PEP. PEP jest przyjmowany przez okres do 28 dni po odbyciu stosunku seksualnego, jeśli podejrzewa się, że wystąpiło narażenie na zakażenie wirusem HIV. Główna różnica między PEP (profilaktyką poekspozycyjną) a PrEP (profilaktyką przedekspozycyjną) polega na tym, że PEP jest przyjmowany po seksie, jeśli ktoś uważa, że był narażony na zakażenie wirusem HIV, a PrEP jest przyjmowany na bieżąco przed seksem. Więcej informacji na temat PEP jest dostępnych tutaj. 

Czy PrEP jest dostępny w Anglii? 

Aktualnie PrEP jest tylko dostępny bezpłatnie dla osób zarejestrowanych do badań klinicznych. Poza tymi testami nie jest on bezpłatnie dostępny przez publiczną służbę zdrowia (NHS) w Anglii. Niektóre osoby kupują PrEP na prywatną receptę, ale jest to kosztowne. Inni kupują PrEP przez internet z zagranicy. Jeśli planujesz to zrobić, ważne jest, aby być świadomym pewnych kluczowych informacji. 

Czy warto porozmawiać o PrEP lekarzem? 

Jeśli rozważasz rozpoczęcie przyjmowania leku PrEP, zaleca się porozmawiać o tym z lekarzem w klinice zdrowia seksualnego. Personel medyczny pomoże Ci zdecydować, czy PrEP jest odpowiedni dla Ciebie i zaoferuje Ci wykonanie istotnych badań przed rozpoczęciem przyjmowania PrEP, takich jak badania na wydolność nerek. Co najważniejsze, personel zapewni Ci właściwy rodzaj badania na HIV – PrEP należy stosować tylko wtedy, gdy masz całkowitą pewność, że nie jesteś zarażony/zarażona wirusem HIV. 

W jakich okolicznościach PrEP może być przepisany przez NHS? 

Jeśli PrEP stanie się dostępny przez NHS, prawdopodobnie będzie dostępny głównie w klinikach zdrowia seksualnego. Powstaną wytyczne dotyczące tego, kto będzie mógł go otrzymać – na przykład osoby, które są bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV. Nie będzie to zalecane dla wszystkich. 

Co z decyzją o PrEP? 

W marcu 2016 roku angielskie NHS wydało oświadczenie w sprawie udostępnienia PrEP w Anglii, w którym stwierdzono, że to władze lokalne, a nie NHS, są odpowiedzialne za finansowanie tego leku. Stało się to pomimo rozpoczęcia przez NHS w Anglii formalnego procesu 18 miesięcy temu, mającego zdecydować, czy NHS powinien finansować PrEP. W sierpniu i listopadzie 2016 roku Narodowy Fundusz dla Aids (National Aids Trust) pozwał NHS w Anglii do sądu. Sędziowie orzekli, że angielska służba zdrowia może legalnie zlecać PrEP. 

Co dalej? 

W grudniu 2016 roku NHS w Anglii zapowiedziało finansowanie nowego badania, które zapewniłoby PrEP dla dziesięciu tysięcy osób w Anglii na okres 3 lat. Badanie, nazwane IMPACT Trial, rozpoczęło się w październiku 2017 roku. Więcej szczegółów dotyczących tego badania jest dostępnych tutaj. 

Jaka jest odpowiedź PrEPster na to badanie? 

PrEPster był głęboko zaniepokojony działaniami podejmowanymi przez NHS w Anglii w 2016 roku i widział je jako całkowity zwrot wydarzeń. Chociaż ogólnie popieramy IMPACT Trial, nie akceptujemy tego, że potrzebne są kolejne dowody, aby PrEP mógł być dostępny przez NHS. PrEPster współpracuje z innymi działaczami i organizacjami zajmującymi się profilaktyką HIV w celu jak najszybszego podjęcia działań na rzecz dostępności PrEP. 

Jakie działania są podejmowane, aby PrEP był dostępny w innych częściach Zjednoczonego Królestwa? 

W Szkocji PrEP jest obecnie dostępny za darmo przez szkocką służbę zdrowia dla mieszkańców w wieku co najmniej 16 lat. Dowiedz się więcej tutaj. W Walii PrEP jest dostępny w ograniczonym zakresie przez projekt PrEPARED. PrEP jest obecnie niedostępny przez badania kliniczne lub służbę zdrowia w Irlandii Północnej. 

Co można zrobić, aby już teraz przyspieszyć dostęp do PrEP? 

Możesz podjąć jedno z 9 działań przedstawionych w dziale Podejmij Działanie na stronie internetowej PrEPster. 

Jak wygląda dostęp do PrEP w innych częściach świata? 

Informacje na temat globalnej dostępności PrEP można znaleźć tutaj.