5 rzeczy, które musisz wiedzieć, by dołączyć do IMPACT trial – procesu mającego na celu rekrutację osób narażonych na HIV

PrEP IMPACT trial jest badaniem klinicznym i będzie funkcjonować inaczej niż usługi zazwyczaj otrzymywane w zakresie zdrowia seksualnego. By do niego dołączyć, należy spełnić kryteria kwalifikacyjne, a także przeczytać i podpisać odpowiednie dokumenty. Będzie się również proszonym o odwiedzanie kliniki co 3 miesiące w celu wykonania testów na HIV i STI, czyli badań wykrywających zakażenia przekazywane drogą płciową. 

 

Program startuje w październiku 2017 roku. Oto 5 ważnych rzeczy, które należy wiedzieć, zanim się do niego przystąpi. 

Więcej o PrEP, oraz dla kogo jest on przeznaczony.

obejrzyj filmik

pobierz broszurę bazy danych iBase

PrEP należy stosować tylko w przypadku, gdy nie jesteś nosicielem wirusa HIV. Jeśli wydaje ci się, że możesz być nosicielem wirusa HIV, ważne jest zrobienie testu na jego obecność przed rozpoczęciem stosowania PrEP.

Dowiedz się, czy kwalifikujesz się do udziału w badaniu. 

Aby wziąć udział w badaniu, należy spełnić poniższe kryteria, a także mieć ukończone 16 lat i mieszkać w Anglii. Istnieją TRZY grupy osób kwalifikujących się:

GRUPA PIERWSZA:
Mężczyźni (w tym mężczyźni transseksualni) uprawiający seks z mężczyznami oraz kobiety transseksualne uprawiające seks z mężczyznami, którzy:
są HIV-negatywni, w ciągu ostatnich 12 miesięcy mieli wynik negatywny w teście na obecność wirusa HIV
oraz w ciągu ostatnich 3 miesięcy uprawiali seks bez prezerwatyw
i uważają, że w ciągu następnych 3 miesięcy będą uprawiać seks bez prezerwatyw.

GRUPA DRUGA:
Partner HIV-negatywny osoby ze zdiagnozowaną postacią HIV, w przypadku gdy nie wiadomo, czy osoba HIV-pozytywna jest nosicielem wirusa i gdy uprawiany jest seks bez prezerwatyw.

GRUPA TRZECIA:
Osoby HIV-negatywne, które nie mieszczą się w żadnej grupie powyżej, ale których sytuacja jest klinicznie oceniona i są narażone na podobnie wysokie ryzyko zakażenia HIV.

Kto się nie kwalifikuje?
Nie możesz wziąć udziału w programie, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek inne leki, które mogą wchodzić w interakcję z PrEP, jak na przykład niektóre leki stosowane w leczeniu zapalenia wątroby typu C. Klinika udzieli wszelkich niezbędnych informacji dotyczących interakcji między lekami. 

Co w przypadku tych, którzy się nie kwalifikują, a chcą używać PrEP?
Niektórzy z obecnych użytkowników PrEP mogą nie zakwalifikować się do badania, jeśli nie spełniają powyższych kryteriów. Jeśli się nie kwalifikujesz, a chcesz korzystać z PrEP, możesz bezpiecznie i legalnie kupić go online za sumę około 35 funtów miesięcznie. Dowiedz się więcej TUTAJ. 

Sama kwalifikacja nie gwarantuje miejsca w badaniu
Rekrutacja do badania zostanie przeprowadzona etapowo. Oznacza to, że nie wszystkie kliniki rozpoczną ją w tym samym czasie. Każdej uczestniczącej w programie klinice zostanie przydzielona określona ilość miejsc — będzie ona mniejsza od liczby osób kwalifikujących się. Jeszcze nie wiadomo, jakie kroki zostaną podjęte, gdy wszystkie miejsca będą zajęte. Ważne jest, aby wiedzieć, że sama kwalifikacja nie gwarantuje miejsca w badaniu. 

Dowiedz się, jakiego rodzaju dawkowania należy przestrzegać.

Przyjmowanie PrEP codziennie.
Jeśli ryzyko zakażenia HIV jest związane z seksem pochwowym, istnieje
JEDEN sposób użycia PrEP. Opcja ta polega na codziennym przyjmowaniu jednej tabletki PrEP. Będzie to najbardziej odpowiednia opcja dla kobiet i kobiet transseksualnych uprawiających stosunek pochwowy. Będzie również chronić w przypadku uprawiania seksu analnego przez kobiety heteroseksualne i transseksualne.

Stosowanie PrEP codziennie kontra dozowanie na żądanie.
Gdy ryzyko HIV jest związane z seksem analnym, są DWIE opcje używania PrEP.
JEDNA: Jeśli wiesz z wyprzedzeniem, kiedy zamierzasz uprawiać seks, możesz rozważyć dozowanie na żądanie. Oznacza to przyjmowanie PrEP przed i po każdym stosunku.
DRUGA: Jeśli nie jesteś pewien, kiedy będziesz uprawiać seks (lub jeśli często uprawiasz nieplanowany seks), wówczas przyjmowanie jednej tabletki PrEP codziennie zapewni maksymalną ochronę.

Mężczyźni transseksualni
Dozowanie na żądanie nie jest odpowiednie dla mężczyzn transseksualnych, którzy uprawiają stosunki pochwowe. Polecaną opcją jest codzienne dozowanie.

Mężczyźni będący stroną aktywną w trakcie stosunku.
Opcja dozowania na żądanie może być odpowiednia dla mężczyzn będących stroną aktywną w stosunkach pochwowych lub analnych. Większość badań dotyczyła dawkowania dziennego i obecnie nie ma wystarczających danych, by stwierdzić, czy dawkowanie na żądanie sprawdza się również w takich okolicznościach.

Która opcja jest dobra dla Ciebie?
Przed rozpoczęciem udziału w programie warto rozważyć, która z opcji jest dla Ciebie najlepsza. Personel kliniki pomoże Ci w podjęciu tej decyzji. Nie musisz trzymać się opcji, od której zaczynasz przy pierwszej wizycie — jeśli zmienią się okoliczności, możesz zmienić sposób, w jaki przyjmujesz PrEP. Więcej informacji dotyczących tych dwóch opcji jest dostępnych na filmiku poniżej.

Dowiedz się, czym jest to badanie i cosię nim wiąże.

IMPACT trial w ciągu najbliższych 3 lat dostarczy PrEP do 10 000 osób mieszkających w Anglii. Jeśli mieszkasz w Szkocji lub Walii, dowiedz się jak otrzymać PrEP ze strony www.prep.scot, a także TUTAJ.

Czego dowiemy się dzięki temu badaniu?
Badanie próbuje odpowiedzieć na pytanie, ile osób odwiedzających kliniki zdrowia seksualnego może potrzebować PrEP i na jak długo. Badanie to NIE ma na celu ustalenia czy PrEP działa, czy nie — testy wykazują , że sprawdza się BARDZO dobrze. Każdy, kto bierze udział w badaniu, otrzyma oryginalny PrEP. Nikomu nie zostaną podane tabletki placebo.

Jak długo będę otrzymywać PrEP?
Biorąc udział w badaniu, otrzymasz BEZPŁATNY PrEP przez cały okres jego trwania (co najmniej do września 2020 roku). Nie ma gwarancji, ze PrEP będzie zapewniony po zakończeniu udziału w badaniu.

Co się stanie, gdy zaprzestanę używania PrEP?
Jeżeli w trakcie trwania badania poczujesz, że PrEP nie jest dla Ciebie, możesz przerwać jego przyjmowanie. Jeśli to zrobisz, będziesz mógł/mogła wrócić do badania i otrzymywać PrEP w późniejszym terminie (tak długo, jak długo trwa IMPACT trial). Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na przerwę w przyjmowaniu PrEP, twoje miejsce w badaniu nie zostanie zajęte przez kogoś innego.

Czy mogę zapisać się w lokalnej klinice?
Prawie każda klinika zdrowia seksualnego bierze udział w programie, więc wszędzie w Anglii będą dostępne miejsca dla zainteresowanych programem. Różne kliniki rozpoczną rejestrację w innych terminach — każda będzie pracować tak szybko, jak to możliwe, aby przygotować się do rozpoczęcia programu. Zapisanie się do najbliższej kliniki, do której zwykle uczęszczasz, niweluje czas i koszty podróży.
Bądź na bieżąco z tym, kiedy lokalna klinika rozpocznie rekrutację do udziału w badaniu, odwiedzając stronę www.prepimpacttrial.org.uk

Czy mogę zmienić klinikę?
Jeśli w trakcie udziału w badaniu, zamierzasz przenieść się do innej kliniki (np. w przypadku przeprowadzki do innego miasta), będziesz musiał/a skonsultować tę decyzję ze swoją pierwotną kliniką. Tam przygotowane zostaną wszystkie niezbędne informacje i dokumenty, które następnie będą przekazane nowej klinice.

Czy mogę zapisać się do więcej niż jednej klinik?
Ważne, by być zapisanym tylko do jednej kliniki. Jeśli zapiszesz się do więcej niż jednej, zabierzesz miejsce komuś, kto mógłby skorzystać z badania.

Dowiedz się, co należy zrobić przed przystąpieniem do badania.

Zrozumienie karty pacjenta
Zanim rozpoczniesz badanie, otrzymasz Arkusz Informacyjny Pacjenta (Patient Information Sheet). W klinice poświęć czas na przeczytanie Arkusza Informacyjnego i zwróć się do personelu, jeśli jest coś, czego nie rozumiesz. Arkusz Informacyjny znajduje się na stronie badania.

Podpisanie Oświadczenia
Po przeczytaniu Arkusza Informacyjnego i możliwości zadawania pytań, zostaniesz poproszony o podpisanie Oświadczenia. Oświadczenia są częścią procedury przystąpienia do badania i są sposobem na upewnienie się, że uczestnik rozumie, na czym to badanie polega. Przed podpisaniem formularza pracownicy kliniki powinni upewnić się, że uczestnik w pełni rozumie, z czym wiąże się badanie.
Pamiętaj, że w każdej chwili możesz wycofać się z badania.

Jakie inne dokumenty należy wypełnić?
Z wyjątkiem Oświadczenia nie będziesz musiał/a wypełniać żadnej innej dokumentacji na potrzeby badania (innej niż dokumentacja, którą normalnie wypełnia się w trakcie wizyty w klinice).

Jakie badania zostaną wykonane podczas mojej pierwszej wizyty w klinice? Podczas pierwszej wizyty przeprowadzone zostanie badanie krwi na obecność wirusa HIV oraz pełny skan STI. Przychodnia sprawdzi również, czy jesteś chroniony przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B, a także możesz zostać przetestowany pod kątem wirusowego zapalenia wątroby typu C. Przeprowadzone zostanie również badanie krwi i moczu, aby upewnić się, że nerki działają prawidłowo. Po wykonaniu tych testów otrzymasz trzymiesięczny dostęp do PrEP.

Jak często należy odwiedzać klinikę?
W czasie trwania programu i przyjmowania PrEP klinikę należy odwiedzać co 3 miesiące. Podczas tych wizyt otrzymasz test na HIV i jeśli zajdzie taka potrzeba inne testy STI. Przy każdej wizycie, jeśli nadal kwalifikujesz się do badania, otrzymasz dostęp do PrEP na 3 kolejne miesiące. Po 12 miesiącach przyjmowania PrEP zostanie przeprowadzone badanie krwi w celu sprawdzenia, czy twoje nerki są nadal zdrowe. W trakcie używania PrEP test ten będzie powtarzany co roku.

Czy testy STI mogą być przeprowadzone kiedy indziej niż zaplanowane wizyty w klinice?
Jeśli uważasz, że byłeś narażony na STI lub masz objawy, ważne jest, abyś został zbadany — nie czekaj do następnej wizyty w klinice! Skontaktuj się z kliniką i umów się na wizytę.

Co jeśli chodzi o możliwe skutki uboczne?
Po dołączeniu do badania otrzymasz informacje o możliwych skutkach ubocznych stosowania PrEP. Niewielka liczba osób odczuwa drobne skutki uboczne po rozpoczęciu przyjmowania PrEP — u większości osób mijają one po około tygodniu.
Bardzo niewiele osób musi przestać przyjmować PrEP z powodu działań niepożądanych, ale jeśli wystąpią skutki uboczne, należy powiadomić o tym klinikę.

Jaki powinien być mój następny krok?
Jeśli uważasz, że PrEP jest dla Ciebie odpowiedni, kwalifikujesz się i jesteś gotowy/ a do rozpoczęcia badania, odwiedź stronę internetową, aby dowiedzieć się, czy Twoja lokalna klinika rozpoczęła już rekrutację. Informacje zawarte na stronie internetowej PrEPster nie powinny zastępować informacji o rekrutacji dostarczonych przez lokalną klinikę. Pamiętaj, że przed przystąpieniem do badania, masz prawo do zadawania pytań personelowi kliniki.