Kupujesz PrEP przez internet? Tutaj dowiesz się jak to zrobić bezpiecznie.

PrEP (przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV) jest dostępna bezpłatnie w Anglii tylko w ramach badań klinicznych.
Tysiące ludzi, którzy nie biorą w nich udziału, kupują PrEP w aptekach internetowych.  

Jeśli myślisz o kupnie PrEP w ten sposób, tutaj dowiesz się, jak to zrobić bezpiecznie. 

 

Czy mogę uzyskać wsparcie publicznej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii (NHS), jeśli kupuję PrEP przez internet? 

Wiele klinik zdrowia seksualnego podlegających pod NHS oferuje bezpłatną pomoc osobom, które używają PrEP zakupionego przez internet. Obejmuje to doradztwo, wsparcie i monitorowanie. Oprócz testu na HIV i standardowego badania na zakażenia przenoszone drogą płciową, jedynymi dodatkowymi testami wymaganymi przez klinikę są test na wydolność nerek (patrz poniżej) oraz test na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Jest to potrzebne, ponieważ leki PrEP są również aktywne przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu B (HBV). Jeśli masz ten wirus, możesz nadal używać PrEP, ale będziesz potrzebować porad, jak zrobić to w najbezpieczniejszy sposób. 

Czym są badania oceniające czynność nerek? 

Bardzo mała liczba osób ma problemy z nerkami przy korzystaniu z PrEP. Badania funkcji nerek wykrywają wszelkie problemy z nimi związane. Pomogą również Ci wraz z pomocą pracowników kliniki zdecydować, czy możesz stosować PrEP lub, czy musisz zaprzestać jego stosowania. Zaleca się przeprowadzenie zarówno badania krwi (na obecność kreatyniny i eGFR we krwi), jak i badania moczu za pomocą pasków testowych (na obecność białka w moczu) przed rozpoczęciem stosowania PrEP lub jak najszybciej po jego zastosowaniu. 

Czy trzeba poddać się testowi na HIV przed rozpoczęciem stosowania PrEP? 

Przed rozpoczęciem stosowania PrEP ważne jest, aby upewnić się, że nie jesteś nosicielem wirusa HIV. Upewnij się również, że korzystasz z testu „IV generacji” – testy te są lepsze w wykrywaniu ostatnich infekcji wirusem HIV niż testy poprzedniej generacji. Testy „IV generacji” są zazwyczaj dostępne tylko w klinikach zdrowia seksualnego. Testy na HIV, w tym również te przeznaczone do samodzielnego wykonania, nie są tak dobre w wykrywaniu ostatnich infekcji wirusem HIV.  

 

Jak szybko po wyniku negatywnym badania HIV mogę rozpocząć stosowanie PrEP? 

Jeśli Twój test „IV generacji” na HIV ma wynik negatywny, to od razu możesz przystąpić do stosowania PrEP. Jeśli w ciągu czterech tygodni przed wykonaniem testu na HIV podjęte zostało jakiekolwiek ryzyko prowadzące do zakażenia wirusem HIV, dobrze jest wykonać kolejny test cztery tygodnie później, w przypadku gdy pierwszy test na HIV nie wykrył ostatniej możliwej infekcji tym wirusem. Jeśli wynik tego testu jest pozytywny, należy zaprzestać przyjmowanie leku PrEP i natychmiast zasięgnąć porady i wsparcia ze strony kliniki zdrowia seksualnego lub poradni HIV. 

Czy można rozpocząć stosowanie PrEP po niedawno przebytej grypie? 

Jeśli ostatnio wystąpiły u Ciebie objawy grypopodobne, po narażeniu się na ryzyko zakażenia wirusem HIV, wówczas ważne jest, aby nie rozpoczynać stosowania PrEP. Objawy mogą być spowodowane ostatnim zakażeniem wirusem HIV i należy szukać pomocy oraz porady w klinice zdrowia seksualnego. 

Jakie inne testy należy przeprowadzić po rozpoczęciu stosowania PrEP? 

Jeżeli jesteś osobą aktywną seksualnie, należy dostosowywać się do tych samych zaleceń odnoszących się do wirusa HIV i badań na zakażenia przenoszone drogą płciową, niezależnie czy korzystasz z PrEP, czy też nie. Poddanie się badaniom na obecność wirusa HIV oraz zakażeń przenoszonych droga płciową to dobry pomysł dla wszystkich ludzi prowadzących aktywne życie seksualne! Co więcej, aby sprawdzić stan nerek, wskazane jest, aby zrobić badania moczu za pomocą pasków testowych podczas każdej wizyty w klinice, oraz badanie krwi w celu corocznego sprawdzenia pracy nerek (patrz wyżej). Kiedy jesteś w klinice, warto również sprawdzić swój status szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a jeśli masz mniej niż 45 lat, zapytać o nowy pilotażowy program szczepień przeciwko wirusowi HPV (wirus brodawkowy). 

 

Gdzie mogę dostać PrEP na terenie Wielkiej Brytanii? 

Na stronie iwantprepnow.co.uk znajduje się lista sprawdzonych i zweryfikowanych aptek internetowych. Zostały przeprowadzone kontrole, aby upewnić się, że są one wiarygodne, a PrEP, który sprzedają, jest autentyczny (zobacz poniżej). Wiele z tych stron nie przyjmuje kart kredytowych oraz debetowych, ale zamiast tego wykorzystuje płatności przez bank lub elektroniczny przekaz bankowy, a czasami system płatniczy Pay Pal. Nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń o osobach „naciągniętych” przez apteki recenzowane na iwantprepnow.co.uk. 

Skąd mam mieć pewność, że PrEP sprzedawany przez internet jest autentyczny? 

PrEPster i strona internetowa iwantprepnow.co.uk współpracowali z lekarzami zajmującymi się zdrowiem seksualnym w celu przeprowadzenia testów terapeutycznego monitorowania leków (Therapeutic Drug Monitoring) na osobach, które używały PrEP zakupionego na stronach internetowych umieszczonych na iwantpreprepnow. Najnowsze badania wykazały wyniki ponad 200 testów. Nie znaleziono żadnych dowodów na to, że leki te nie są oryginalne. 

Czy zakup leku PrEP przez internet jest legalny? 

Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii możesz legalnie kupić oraz importować PrEP, o ile jest on przeznaczony do użytku osobistego. Usilnie zaleca się niezakupowanie więcej niż 3 butelek po 30 tabletek na raz (ilość ta wystarcza na trzy miesiące). 

Co zrobić, jeśli nie mieszkam w Wielkiej Brytanii? 

Większość aptek internetowych nie może dostarczać PrEP do krajów, w których jego zakup i przywóz jest nielegalny. Niemniej jednak, niektóre osoby kupują PrEP przez internet za pomocą tutejszego adresu dostawy, a następnie wysyłają do swojego kraju za pośrednictwem firmy kurierskiej. Zaleca się przy tym zasięganie porad w lokalnych punktach poradnictwa. 

Inne sposoby na uzyskanie leku PrEP 

Niektóre osoby dostają PrEP na prywatną receptę u lekarza. Kosztuje to około 400 funtów miesięcznie. Klinika zdrowia seksualnego 56 Dean Street w Londynie zaczęła również oferować PrEP za 55 funtów za butelkę. Donosi się o osobach używających leku PEP (profilaktyka poekspozycyjna) zamiast leku PrEP lub konsultujących się z kilkoma klinikami naraz. Są również osoby, które kupują PrEP nieoficjalnie np. przez przyjaciół, inne kontakty, bądź z różnych innych nieformalnych źródeł. Zdecydowanie zalecamy ostrożność w uzyskiwaniu PrEP ze źródeł, których nie da się zidentyfikować ani zweryfikować. 

Gdzie mogę uzyskać więcej informacji? 

Pracowaliśmy z aplikacją i-Base, lekarzami i przedstawicielami społeczności, aby przygotować obszerny przewodnik ułatwiający zakup PrEP przez internet. Strona internetowa Aidsmap opracowała krótki informator: Jak zdobyć PrEP w Wielkiej Brytanii (How to get PrEP in the UK).